Wzgórze Zamkowe to miejsce sprzyjające
rozwojowi edukacji i kreatywności kielczan
oraz odwiedzających gości.

Wzgórze Zamkowe to fragment najpiękniejszego
miejsca starych Kielc.

Otaczają go perły kieleckiej architektury i jakby dla wytchnienia od natłoku bogactw materialnych - niewielki, ale za to niezwykle urokliwy park miejski. Z jednej strony WZ sąsiaduje z cudowną barokową Katedrą ze swoją niemal tysiącletnią historią i Pałacem Biskupów Krakowskich kryjącym skarby Muzeum Narodowego, z drugiej strony z tętniącym życiem artystycznym Domem Środowisk Twórczych i pierwszą w Polsce świecką Galerią Sztuki Sakralnej.

Wzgórze Zamkowe połączyło dwie instytucje o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym.

Pierwszą część Wzgórza zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - miejsce stałej ekspozycji historycznej zaprojektowanej przez Mirosława Nizio, twórcę m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. OMPiO to przestrzeń do edukacji, ale też dyskusji na tematy wychowania obywatelskiego, definiowania polskiego patriotyzmu.

Instytut Dizajnu w Kielcach to instytucja miejska, która od 2012 roku realizuje projekty z dziedziny szeroko pojętego dizajnu. Jej działalność skupia się na produkcji, wystawiennictwie i edukacji.

Bazę do prowadzenia powyższych działań stanowią pracownie: ceramiczna, papieru i druku, komunikacji wizualnej, projektowania przestrzeni oraz tkaniny.

Każda z pracowni przygotowana jest do pełnienia funkcji dydaktycznych - organizacji warsztatów i szkoleń - a także staży, praktyk oraz rezydencji artystycznych.

Pracownicy Instytutu Dizajnu koordynują również wiele akcji społecznych oraz angażują się w działania w przestrzeni miejskiej.

Instytut to także przestrzenie wystawiennicze. W unikatowej architekturze budynku XIX — wiecznego więzienia mieszczą się wnętrza Galerii Głównej oraz Galerii Brama. Działalność wystawiennicza realizowana jest również w przestrzeni Instytutu.

W sali konferencyjnej organizowane są spotkania związane z nowymi technologiami i barcampy dla społeczności startupowej. Do dyspozycji mieszkańców jest także bogato wyposażona czytelnia. Dostępne są tu przede wszystkim pozycje dotyczące ceramiki, szkła, wzornictwa, architektury, grafiki projektowej oraz historii i teorii dizajnu.

W 2013 r. Instytut Dizajnu został laureatem nagrody ''Dobry Wzór'' za system modułowych mebli miejskich. W 2016 r. projektanci ID reprezentowali Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji.

Wzgórze Zamkowe to jedyna w kraju placówka gdzie przeszłość przenika się z przyszłością, gdzie ID Kielce i OMPiO rozwijając swoje własne programy, starają się szukać porozumienia w nieustannym dialogu o naszej teraźniejszości.