Do 3 sierpnia w przestrzeni ID można oglądać wystawę skupiającą się wokół książki PSIKUSY autorstwa Pani Jurek i Małgorzaty Gurowskiej.

Artbook ten zawiera grafiki z wizerunkami psów rasowych, przeznaczone do wycinania i swobodnego miksowania. W wyniku mieszania ze sobą głów, łap, ogonów i łat, powstają kundle o nieoczekiwanych kształtach i najróżniejszych charakterach. Towarzyszące książce, wykonane ze sklejki klocki, działają na podobnej zasadzie. W założeniach PSIKUSY mają uczyć tolerancji dla inności, uwrażliwiać na psią krzywdę i otwierać na piękno niekanoniczne. Napisany specjalnie do tej książki, wielowarstwowy i symboliczny tekst autorstwa Doroty Masłowskiej przenosi znaczenia w obszary ludzkie.
Na wystawie obok prac znanych ilustratorów (Jacka Ambrożewskiego, Marty Ignerskiej, Edyty Ołdak, Pauliny Pankiewicz, Marii Strzeleckiej, Małgorzaty Gurowskiej i Pani Jurek) znajdą się również prace dzieci, ponieważ jednym z złożeń PSIKUSÓW jest otwarcie na samodzielną kreację, przełamanie hierarchii i utartych kanonów estetycznych. Zarówno książka, jak i wystawa mają charakter otwarty, ponieważ wierzymy, że w działaniu, tworzeniu i uczestnictwie kryje się siła oraz dlatego, że od skończonego ideału wolimy poszukiwanie, małe fascynacje i ukryte piękno - mówią autorki projektu.

---
Pani Jurek to Magda Jurek i jej marka, specjalizująca się wprojektowaniu oświetlenia, książek dla dzieci i zabawek, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję. Lubi rzeczy z drugim dnem, które skłaniają do refleksji i pobudzają wyobraźnię. Upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich na warszawskiej ASP. Działa w Stowarzyszeniu z Siedzibą w Warszawie, gdzie realizuje projekty z zakresu designu społecznego.
Prowadzi manufakturę w Ignacowie wdrażającą własne projekty. Od niedawna także wydawca.
Laureatka nagród m.in Najpiękniejsza Książka Roku 2017 – Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, BIB 2017 Honorary Mention for Publisher – Biennale of Illustration Bratislava, trzykrotna zdobywczyni MUST HAVE przyznawanego przez Łódź Design Festival.

Małgorzata Gurowska zajmuje się grafiką, wideo, instalacją,rzeźbą, rysunkiem oraz książką artystyczną. Absolwentka i pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich pracach skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, a w szczególności krytycznie opisuje stosunek człowieka d o zwierząt. Jej prace wpisują się w nurt posthumanizmu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych nagród, m.in.: Grand Prix Nami Island International Picture Book Illustration Concours, Grand Prix MTG Młodej Grafiki Polskiej wKrakowie, Książka Roku IBBY, Gold medal European Design Awards, Bologna Ragazzi Award, The White Raven International Youth Library, Taipei International Digital Content Awards, BIB The Biennial of Illustrations Bratislava, Muzeum Widzialne, Sybilla, Złota Chimera, Shenzhen International Poster Festival, GrandFront, Medal BPP Biennal e Plakatu Polskiego wKatowicach, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK oraz BICeBé – Bienal del Cartel Bolivia. Liczne wystawy w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie. 

 

 

 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

© 2018 Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce,