Wystawa SALVE! w Galerii Głównej ID potrwa do 3 czerwca 2018.

Salve! to wystawa, która skupia się wokół projektowania witryn sklepowych. Jej punktem wyjścia jest sylwetka Wojciecha Salwy - bukieciarza z przełomu XIX i XX wieku, nowatora w świecie układania roślin, dla którego okno wystawowe było miejscem prezentacji swego kunsztu. Stąd tytułowe nawiązanie. Salve! to przywitanie w języku łacińskim, ale także odniesienie do znaczącej postaci we florystyce, która z biegiem lat została zapomniana.
Współczesne pojęcie visual merchandesignu jest ważną dziedziną projektowania - jest sztuką prezentowania towarów, przedmiotów, zjawisk, emocji, a nawet idei. Obecnie dużo się o niej mówi, jednak nie w kategoriach produktu, czy architektury, a jako o formie podprogowego oddziaływania na decyzje potencjalnego kilenta.
Łącząc zagadnienia visual merchandesignu oraz florystyki chcemy nawiązać do bogatej tradycji projektowania witryn. Główną częścią ekspozycji są instalacje artystyczne zaaranżowane przez współczesnych artystów oraz projektantów, którzy inspirując się wybranymi fragmentami z książek Salwy stworzyli autorskie interpretacje jego dorobku artystycznego. Wśród projektów zobaczymy aranżacje związane z pracowniami znajdującymi się w Instytucie Dizajnu w Kielcach: tkaniny, ceramiki, grafiki, papieru i przestrzeni publicznej. Druga część ekspozycji ma charakter historyczny. Przypominamy oraz eksponujemy postać Wojciecha Salwy, by pokazać, że kiedyś witryna uchodziła za dobrodziejstwo, była dumą właściciela oraz podnosiła wartość sklepu.


Artyści i projektanci biorący udział w wystawie:
BudCud,
Mirella von Chrupek,
Hadaki,
Joanna Rospondek,
Zuzanna Wachowiak (Bizuu)
projektanci pracowni Instytutu Dizajnu w Kielcach

kurator: Filip Marek
współpraca kuratorska/merytoryczna: Iwona Kałuża
produkcja: Aleksandra Banaś
identyfikacja wizualna: Piotr Strączyński


Patronat medialny:
USTA
Fashion Biznes
Nasz Dom i Ogród FLORA
Forumkwiatowe.pl

Współpraca:
Geopark Kielce
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Florystyczna Szkoła Policealna nr 17 we Wrocławiu
Neonlove 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

 

© 2018 Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce,