„Uwikłani w tekst. Ilustracja zaangażowana” to nowa wystawa w Instytucie Dizajnu, Będzie czynna do 12 listopada 2017 r.

Współcześni artyści, zanim rozpoczną pracę nad ilustracją do tekstu, zapoznają się z jego treścią, historią i tematem artykułu bądź numeru. Często poprzez obraz pokazują bardzo trudne, poruszające ważne dla społeczeństwa kwestie. Zwykle ciężko je zastąpić zdjęciami, ponieważ byłoby to zbyt brutalne lub abstrakcyjne. Pracując nad takimi tematami projektanci tworzą ilustracje, które dodają wartość do artykułu, sięgają po inspiracje poza utartymi szlakami. Wielokrotnie zdarza się, że ilustrator, pokazuje całkiem nowy kontekst zagadnienia, stwarzając tym samym odbiorcy szerokie pole do interpretacji poruszanych wątków.

Ekspozycja stawia pytanie, nurtujące kuratorki Urszulę Dudek i Dominikę Janicką, na ile i czy ilustracja może być zaangażowana?

Na wystawie znajdują się prace ponad 30 znanych w Polsce i zagranicą artystów, min. Patrycji Podkościelny, Katarzyny Bogdańskiej. Patryka Hardzieja, Piotra Chatkowskiego. Ich ilustracje ukazały się min. w magazynach The Guardian, Newsweek, Wysokie Obcasy, Charaktery, Zwierciadło.

Wystawa „Uwikłani w tekst. Ilustracja zaangażowana” w Galerii Głównej ID czynna będzie do 12 listopada 2017 r. 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

 

© 2017 Wzgórze Zamkowe w Kielcach